Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Objavte kúzlo prúteného nábytku a doplnkov

Väčšina z nás má nábytok a výrobky z prútia spojené s dobou a interiérom našich babičiek. Preto obvykle prútené truhly, koše ale aj podnosy a tácky zdedené po predkoch končia na chatách a chalupách, aby zapadli do štýlu. Prútie ale dokáže zútulniť a spríjemniť aj ultra moderný interiér vo veľkomeste. Jeho hrejivá sila nás vráti do detských čias a poskytne modernému bytu nečakaný a zaujímavý kontrast.

Vŕbové prútie je univerzálnou surovinou

Prútené výrobky sa vyrábajú z vŕbového prútia, ktoré je ohybné a pritom veľmi pružné a pevné. Mimochodom vŕbové prútie má vraj pozitívny účinok na ľudskú psychiku. Tieto vlastnosti z nej činia ideálny materiál pre bytové doplnky, košíky, podnosy ale aj truhly a koše na bielizeň a samozrejme hračky pre deti. Prútie je ale dokonalou surovinou aj pre ľahký a skladný nábytok vhodný napríklad do kúpeľne či predsiene.

Predstavte si predsieň kompletne vybavenú prúteným nábytkom aj doplnkami…romantiku na druhú

Ako základ vybavenia predsiene poslúži prútená lavica s rafinovane skrytým úložným priestorom, na ktorý sa môžete pri obúvaní pohodlne posadiť. Zároveň do ich útrob schováte všetky nutné a potrebné veci. Lavicu štýlovo doplní prútená polička s vešiakmi pre odloženie búnd a kabátov a celú kompozíciu prakticky doladí prútený stojan na dáždniky. Prútený nábytok sa skvelo hodí aj k doladeniu atmosféry terás a vonkajších krytých posedení, ktorých atmosféra sa ako mávnutím kúzelného prútika prepadne o niekoľko rokov v čase a my si opäť budeme pripadať ako malí špunti na prázdninách u rodičov.

S prútím do kúpeľne

S prúteným nábytkom sa môžete smelo pustiť aj do vybavovania vašej kúpeľne. Prírodná prútená čerstvo upletená komoda preženie váš domov vôňou prírody a voľnosti. Doplníte ju o praktickú zásuvnú skrinku, do ktorej môžete uložiť svoje veci, bude o základný úložný nábytok do kúpeľne postarané. Celú kompozíciu doplníte štýlovým a samozrejme prúteným košom na špinavé prádlo a vaša kúpeľňa sa razom stane najútulnejšou miestnosťou v byte.

 

Urobte radosť deťom

Z prútia sa v minulosti vyrábali napríklad kočiariky, v ktorých sa vozili detičky. A že to neboli len tak hocijaké kočiariky, mnohé z nich boli výstavné kusy, ktoré, aj keď sa dnes väčšinou nevyužívajú, tak sa predávajú z generácie na generáciu ako vzácny artefakt. Aké si myslíte, že by bolo nadšenie vašeho dievčatka, ak by ste jej kúpili na hranie kočiarik z prútia či prútenú postieľku pre bábiky?

 

Výrobky z vŕbového prútia sa skrátka tešia trvalej obľube všetkých, ktorí milujú prírodné a vysoko odolné materiály, ktoré pre dlhú životnosť vyžadujú len minimálnu údržbu.

Ako sa o prútený nábytok správne starať?

Prútený nábytok by predovšetkým nemal preschnúť. Nenechávajte ho preto na priamom slnku ani u rozpáleného topenia. Rovnako ako sucho škodí prútenému nábytku aj voda a vlhkosť. Potrebujete výrobok z prútia vyčistiť, otrite ho mierne navlhčenou handričkou a horšie prístupné miesta očistite suchou kefou. Nábytok a doplnky z prútia nikdy nesprchujte ani nenamáčajte do vody, mohol by sa vám odmeniť vznikom plesní, ktorých sa budete iba ťažko zbavovať. Rovnako tak neodporúčame používať chemické ani abrazívne a inak agresívne prostriedky, ktorými by ste svoj prútený nábytok mohli nenávratne zničiť. Pre oživenie štruktúry a farby prútia môžete prútený nábytok čas od času preleštiť bežnou leštenkou na nábytok. Vzhľadom k tomu, že čím je prútie staršie, tak sa farba prútia mení a materiál skôr tmavne, je možné prútený nábytok a dekorácie ihneď po zakúpení pretrieť bezfarbým lakom, vďaka nemu získa stálu farbu a vydrží vám dlhé roky v nezmenenej podobe.

 

Markéta Kocichová
Autor Markéta Kocichová

Verím, že drevo je najdokonalejší materiál na svete a o skúsenosti s ním sa s vami rada podelím. Zaujímam sa o užitočné rady a tipy zo sveta drevotvorby, ktoré publikujem aspoň dvakrát mesačne.

Ďalšíe podobné články

Káva je synonymom pre nápoj šťastia. Všetci ju milujú málokto dokáže povedať nie ľahodnej šálke tohto povzbudzujúceho nápoja. Na kvalitu kávy si ľudia dnes potrpia už oveľa viac ako kedysi a čerstvo zomletá káva sa tak dostáva do popredia záujmu.

Čítať článok

Viete, že existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako využiť debničky z dreva? Masívne prevedenie drevených debničiek uspokojí milovníka moderny, luxusu, provence aj škandinávskeho štýlu bývania. Drevené debničky nemajú len praktický účel, sú aj skvelou drevenou dekoráciou. Poďte sa spoločne s nami pozrieť ako originálne zasadiť boxy nielen do interiéru, ale aj exteriéru. 1. Závesný kvetináč Vytvorte […]

Čítať článok

Až zo vzdialeného a exotického Vietnamu k nám dorazili výrobky z morskej trávy, ktoré dokonale ladia k prichádzajúcemu letnému obdobiu. Pozrite sa na úžasný svet nášho najnovšieho tovaru, voňajúceho po lete, dovolenke a mori. Čo tu pro vás máme Naskladnili sme pre vás množstvo produktov z morskej trávy, ktoré sa vyznačujú nevšedným dizajnom, ľahkosťou a […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.