Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Veľkonočné tradície, o ktorých možno ani netušíte, že existujú

Veľká noc je od nepamäti spojená s vítaním jari a nového ročného cyklu. Ide zároveň o akúsi oslavu života a viery, ktorá s nami bola ešte pred príchodom kresťanstva. V dnešnej dobe ale len málo ľudí vie, prečo sa veľkonočné sviatky oslavujú a ako vyzerali pôvodné tradície.

POLOZABUDNUTÁ HISTÓRIA VEĽKONOČNÝCH SVIATKOV

Než sa začneme baviť o konkrétnych tradíciách, určite by sme mali spomenúť tieto sviatky v súvislosti s kresťanstvom. Pre nich totiž Veľká noc znamená vzkriesenie Ježiša Krista. Sviatkom predchádza takzvaná pôstna doba, ktorá trvá štyridsať dní a začína Popolcovou stredou (tento rok 26.2.2020). V tento deň si veriaci kreslí na čelo kríž z popola, ktorý znázorňuje smrteľnosť a pominuteľnosť ľudského bytia.

S príchodom posledných dní pred Veľkou nocou si na Veľký piatok pripomínajú obeť, ktorú priniesol Ježiš Kristus. Biela sobota nabáda k modleniu nad Kristovým hrobom a Nedeľa zmŕtvychvstania Krista oslavuje jeho návrat.

TRADÍCIE NA ZELENÝ ŠTVRTOK

 • Na Zelený štvrtok ľudia vstávali veľmi skoro, aby sa mohli umyť čerstvou rosou, ktorá podľa tradícií činila človeka odolnejším proti chorobám.
 • Súčasťou ranného rituálu bolo modlenie, ktorého sa zúčastnila celá rodina.
 • Ženy ešte pred východom slnka zametali domy a smeti odnášali na križovatky, aby sa v dome nedržali blchy.
 • Ten, kto stihol zjesť pred východom slnka namazaný chlieb s medom, bol chránený proti hmyzu a uštipnutie hada.
 • Na niektorých miestach sa hádzal do studne chlieb s medom, aby sa v nej aj naďalej držala voda.
 • Popoludní sa výnimočne nepracovalo a piekli sa judáše.
 • V tento deň zvonia naposledy zvony a potom utíchajú až do Bielej soboty (do tej doby sú nahradené rapkáčmi).
 • Veľa ľudí pri poslednom zazvonení zvonu zacinkali aj peniazmi, aby sa ich doma držalo požehnane.

 

TRADÍCIE NA VEĽKÝ PIATOK

 • Na Veľký piatok sa ľudia schádzali k osobitnej bohoslužbe za ukrižovaného Ježiša Krista, ktorý podľa evanjelií zomrel na kríži o tretej hodine popoludní.
 • Bolo zakázané čokoľvek požičiavať, pretože sa verilo, že by danú vec mohol niekto urieknuť.
 • Neprala sa bielizeň a nepracovalo sa.

 

TRADÍCIE NA BIELU SOBOTU

 • Na Bielu sobotu sa neslávi svätá omša ani žiadne ďalšie sviatosti (okrem pomazania chorých a sviatosti zmierenia).
 • Na niektorých miestach sa dávali za trám od domu uhlíky, aby ich chránili pred požiarom.
 • Sobota bola akousi veľkou prípravou na vzkriesenie Krista, a tak sa hlavne upratovalo a bielili obliečky.
 • Piekli sa veľkonoční baránkovia, plietli sa korbáče z vŕbového prútia alebo sa viazali brezové metličky a zdobili sa vajíčka.

 

TRADÍCIE NA VEĽKONOČNÚ NEDEĽU

 • Všetko vyvrcholilo Veľkonočnou nedeľou alebo „dňom Pána“.
 • V tento deň hospodár obdaroval kusom mazanca, vajcom a vínom svoje polia, záhradu a studňu, aby bola dobrá úroda, voda i dostatok ovocia.
 • Posväcovali sa veľkonočné pokrmy (mazanec, baránok, vajcia, chlieb a víno) a každá návšteva dostala z každého kúsok.

 

TRADÍCIE NA VEĽKONOČNÝ PONDELOK

 • Tento deň nasleduje po Božom hode a patrí hlavne k svetským oslavám, ktoré čiastočne nadväzujú na pohanské zvyky a tradície spojené s príchodom jari.
 • V tento deň šľahajú chlapci dievčatá korbáčom z toho dôvodu, aby zostala krásna, zdravá a veselá po celý rok. Na oplátku im dievčatá dávajú kraslice s vajcom vnútri (vyfúknuté vajíčka slúžia len na dekoráciu).
 • Určite ste si všimli, že na niektorých pomlázkách sú šnúrky. Tými dievčatá dávali najavo svoje city ku koledníkom (červené znamenali lásku, modrú nádej, žlté odmietnutie a zelené sympatie).
 • Na obed sa tradične podával napríklad pečený králik alebo jahňa, z vajec sa robili omelety, nátierky alebo plnky.
Markéta Kocichová
Autor Markéta Kocichová

Verím, že drevo je najdokonalejší materiál na svete a o skúsenosti s ním sa s vami rada podelím. Zaujímam sa o užitočné rady a tipy zo sveta drevotvorby, ktoré publikujem aspoň dvakrát mesačne.

Ďalšíe podobné články

Sú nenahraditeľné, pokiaľ milujete drevo a máte dostatok fantázie na interiérové vymýšľanie. O čom je reč? Predsa o neskutočne variabilných drevených bedničkách, ktoré dodajú punc osobitosti akejkoľvek miestnosti vášho domova. Vykúzlite designový nábytok – stačí vám pár bedničiek. Je to (hra)čka! Drevené bedničky sa dajú využiť nielen ako bedničky alebo úložné boxy. Vďaka ich tvaru a materiálu je možné […]

Čítať článok

Technika rytia je tu s nami už od čias praveku. Primitívne rytie bolo po čase nahradené umeleckým zdobením napríklad zbraní či šperkov, alebo na vytváranie pečatí. Dnes sa technika hĺbkotlače uplatňuje najmä na umeleckom poli. Pre mnohých domácich majstrov sa však napríklad drevoryt (dlabanie alebo rytie do dreva) stal aj zaujímavým a veľmi relaxačným koníčkom. […]

Čítať článok

Veľká noc je od nepamäti spojená s vítaním jari a nového ročného cyklu. Ide zároveň o akúsi oslavu života a viery, ktorá s nami bola ešte pred príchodom kresťanstva. V dnešnej dobe ale len málo ľudí vie, prečo sa veľkonočné sviatky oslavujú a ako vyzerali pôvodné tradície. POLOZABUDNUTÁ HISTÓRIA VEĽKONOČNÝCH SVIATKOV Než sa začneme baviť […]

Čítať článok

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagrame

Sledujte nás
 

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.