Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Vianoce na Slovensku: Zvyky a tradície

Tradičné vianočné trhy si tento rok asi budeme musieť odpustiť, ale aj tak si môžeme adventný čas užiť naplno. Pustite si koledy, zobnite si prvých tohtoročných zákuskov a dajte sa do čítania o vianočných zvykoch na Slovensku. Ktoré tradície dodržiavate aj vy?

KÚSOK PRÍRODY DO DOMÁCNOSTI

 • ADVENTNÝ VENIEC

  Adventom sa rozumie štvornedelie pred Vianocami a predstavuje čakanie na príchod Spasiteľa. Prvá adventná nedeľa, železná, tento rok pripadá na 29. novembra, kedy začína kresťanský rok. Bronzová bude šiesteho, strieborná trinásteho a zlatá vychádza na 20. decembra. Veniec býva najčastejšie ozdobený ihličnatými vetvičkami, ktoré predstavujú nový život. Sviečky na venci sa teda zapaľujú postupne za každú adventnú nedeľu, ktorú symbolizujú.

 • IMELO

  Imelo patrí neodmysliteľne k tradičnej vianočnej výzdobe. Vraj bolo pôvodne stromom, z ktorého bola vyrobená Ježiškova kolíska a následne aj kríž. Podľa legendy sa potom imelo rozpadlo na vetvičky hanbou, a aby odčinilo svoju vinu, nosí ľuďom šťastie. Vetvičku zaveste do výšky, aby ste pod ňou mohli nielen pohodlne prejsť, ale predovšetkým pobozkať svojho partnera / partnerku. Bozk pod imelom vám prinesie lásku do nasledujúceho roka. Imelo môžete taktiež aj niekomu venovať – ​​darujete tak podľa kresťanského zvyku šťastie aj ochranu pred chorobami.

 • DREVENÝ BETLEHEM

  Betlehem patrí medzi ďalšie klasické vianočné dekorácie. Uprostred vyobrazenia scény narodenia Spasiteľa ležia jasličky, v ktorých leží Ježiško, okolo neho je Mária s Jozefom, somár, vôl, pastieri so stádom oviec a traja králi. Betlehemy môžete zahliadnuť v rôznych podobách, počas adventu bývajú v okolí námestia dokonca aj živé betlehemy. Do domácnosti si ale radšej kúpte betlehem drevený. 🙂

 • VIANOČNÝ STROMČEK

  Vôňa ihličia a krásne drevené dekorácie nesmí chýbať v žiadnej slovenskej domácnosti. Pod vianočným stromčekom sa zíde celá rodina, väčšinou ho spoločne aj zdobíme. Najobľúbenejším typom sú jedlička, smrek a borovica. Už ste nechali Ježiškovi list za oknom, aby vám pod stromček doniesol tie najkrajšie darčeky?

Dřevěný betlém

VIANOČNÁ KUCHYŇA

Slávnostnú večeru máva každá domácnosť trochu rozdielnou. Kto nemá rád kapra, dá si k zemiakovému šalátu rezeň, a komu nevonia rybia polievka, uprednostní kapustnicu. Nezabudnite prestrieť jedno miesto navyše, pre nečakaného hosťa a od stola počas jedla nevstávajte, kým všetci nedojedia.

 • KAPOR ŠUPINATÝ

  Až budete čistiť kapra, schovajte si šupiny, ktoré potom pri prestieraní večere nezabudnite šupnúť pod tanier. A ak kapor nie je súčasťou vašej štedrovečernej hostiny, dajte pod obrus peniaze. Prináša bohatstvo a hojnosť pre nasledujúci rok, ale len keď potom šupinu / mincu nosíte po celý rok v peňaženke!

 • CUKROVINKY

  Medzi najrozšírenejšie adventné činnosti patrí pečenie koláčov. Podľa pohanskej tradície sa jedná o ochranný pokrm, pomocou ktorého sa počas zimného slnovratu chránil dom, rodina a hospodárstvo pred temnými silami. Najchutnejšie a najobľúbenejšie druhy u nás sú zdobené perníčky, linecké koláčiky s marmeládou a vanilkové rožky. Aké máte najradšej vy? A máte doma všetko potrebné na pečenie?

 • VIANOČKA

  Tradičným pokrmom slovenských Vianoc je (už podľa názvu) vianočka. Tiež ste si všimli, že tvarom pripomína bábätko v zavinovačke? Dobrý postreh, symbolizuje totiž Ježiška v perinke. Podľa starých zvykov chráni stolovníkov pred zlými silami.

Cukroví

PRI ŠTEDROVEČERNOM STOLE

Po sviatočnej večeri prichádzajú na rad rôzne tradície. Hádže sa topánkou, leje sa olovo, fúkajú sa sviečky alebo sa spievajú koledy. Medzi najrozšírenejšie tradície ale paradoxne patria tie, ktoré vás po poriadnej večeri donútia povoliť opasok a ešte niečo malé pozobať.

 • KRÁJANIE JABĹK

  Vezme sa nôž a jablko sa na doske opatrne krája. Krížik (a prípadne červík) neznačí nič dobré, ale našťastie býva málokedy vo vnútri. Najčastejšie vás čaká hviezdička, ktorá znamená zdravie a šťastie.

 • LÚSKANIE ORECHOV A PÚŠŤANIE LODIEK

  Veštenie budúcnosti je obľúbenou vianočnou činnosťou. Okrem krájania jabĺčok si môžete rozlúsknuť aj vlašský orech a dúfať v zdravé vnútro (radosť a šťastie). Keď budete s luskáčikom opatrní a podarí sa vám škrupiny rozpoliť, nevyhadzujte ich! Vložte do nich zapálenú sviečku, pustite ich na vodu a sledujte, čí lodička dlho vydrží – tomu sa bude šťastie lepiť na päty.

 • ODPUSTKY

  Že ste o tejto tradícii nikdy nepočuli? Tak to tento rok napravte! Stačia vám k tomu len poháre s medom, medová naberačka a vianočné oblátky. Každý člen rodiny si vezme jeden oblátok, naberie na neho trochu medu a od najstaršieho po najmladšieho počastuje celú rodinu so slovami: „Odpustime si, čo sme si!“, načo sa odpovedá: „Buď ti odpustené!“

Louskáček na ořechy

POLNOČNÁ OMŠA

Koledy si môžete zaspievať doma, ale nie je nič krajšie, ako si urobiť polnočnú prechádzku a ísť si ich vypočuť na vianočnú omšu. Ide o historický zvyk vychádzajúci z evanjelií, podľa ktorých sa Ježiš narodil o polnoci.

Ktoré tradície a zvyky dodržiavate vy? Napíšte nám do komentárov! 🙂

Autor Markéta Kocichová

Verím, že drevo je najdokonalejší materiál na svete a o skúsenosti s ním sa s vami rada podelím. Zaujímam sa o užitočné rady a tipy zo sveta drevotvorby, ktoré publikujem aspoň dvakrát mesačne.

Ďalšíe podobné články

Vánoční čas s sebou přináší mnohem víc, než rozbalování dárků a štědrovečerní večeři. Už od nepaměti je spojen s mnohými tradicemi a pověrami, které se v menší nebo větší míře přenesly do moderního světa. Jaké to jsou? A proč si vlastně na Vánoce darujeme dárky nebo zdobíme stromeček? Čtěte a dozvíte se víc…

Čítať článok

Fanúšikovia Vianoc spozornite. Máme tu pre vás niekoľko nápadov na ručne robené vianočné dekorácie. Tvorenie nie je zložité a hlavne vás bude baviť. Keď navyše do činnosti zapojíte deti, tak máte o sviatočnú atmosféru aj zábavu bohato postarané a nemusíte byť práve rodení domáci majstri, abyste si vytvorili originálne kúsky za pár korún. Nevšedný decoupage […]

Čítať článok

Máte radi naše dušičkové tradície, ale tiež chcete spraviť radosť deťom, ktoré sa doslova zamilovali do Halloweenu, zábavných kostýmov a vyrezávania tekvíc? Pustite sa do výroby nie len neobyčajného dušičkového venca, ale aj do zábavnej halloweenskej dekorácie, ktorá na niekoľko dní ozdobí váš dom alebo byt. Zabavíte seba aj menších a zbavíte sa smútku, ktorý […]

Čítať článok

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagrame

Sledujte nás
 

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.