Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Home office. Tipy ako si doma vytvoriť príjemné pracovné prostredie.

Aktuálna situácia vo svete prinútila mnohých zamestnávateľov prehodnotiť pracovné podmienky svojich zamestnancov, ktorí zrazu nemuseli cestovať do práce a mohli ju vykonávať online z pohodlia svojich domovov. Nie vždy však majú ľudia príležitosť na to, aby svoju prácu mohli efektívne vykonávať z domu. My vám poradíme niekoľko tipov, ako si okolo seba vytvorili inšpiratívne pracovné prostredie, ktoré bude navyše prospešné aj pre vašu chrbticu, a teda aj zdravie.


Poznáte to? Dlhé hodiny sedenia za počítačom, stuhnutá krčná chrbtica. Sedavý životný štýl má na svedomí rôzne zdravotné problémy. Aby ste sa im vyvarovali, treba dbať na správne držanie tela, kompenzovať si sedenie s dostatkom pohybu a tiež nezabúdajte na kvalitný nábytok, predovšetkým písací stôl a kancelársku stoličku. Tieto atribúty vám pomôžu v prevencii proti cievnym ochoreniam či chronickým bolestiam chrbtice, ktoré má dlhodobé sedenie za následok.

Správne sedenie

Základom pre vašu chrbticu je správne sedenie. Viete, ako by ste mali počas svojho pracovného dňa sedieť aby vám to bolo pohodlné a aby ste sedeli zdravo? Predstavíme Vám to na jednoduchej ilustrácii.

Vaše telo by malo byť v pravom uhle, teda tak, aby vaša chrbtica tvorila s vašimi nohami 90° uhol. Vaše chodidlá by mali byť na podlahe alebo smerovať od päty mierne nahor. Výška stolíka by mala byť vo výške vášho pásu a šírka stolíka toľko, aby ste si o neho mohli oprieť predlaktie.

Dôležitá je aj vzdialenosť monitora. Hlava a krk nemajú byť v predklone. Od obrazovky by ste mali byť minimálne 50 cm ďaleko a vrch obrazovky by mal byť vo výške vašich očí tak, aby ste sa na celú obrazovku videli v 30° uhle.

Pohyb aj počas pracovnej doby

Máte plný diár a do e-mailu vám chodia stále nové správy? V tomto prípade je ťažké odtrhnúť sa od monitora obrazovky. Napriek tomu je najúčinnejším spôsobom ako uľaviť stuhnutým svalom dať si každú pol hodinu krátku prestávku. Vstante od stola, ponaťahujte sa, choďte si zobrať vodu alebo čaj. Urobte si z toho zvyk. Využite súčasné moderné technológie s nastavte si každých 30 minút pripomienku, aby vás upozornila, že je čas na pohyb. Nič nezmeškáte, práve naopak, rozprúdi sa vám krv a bude sa vám pracovať lepšie. 

Ak máte deň, kedy máte práce menej, využite čas obeda na krátku prechádzku počas slnečného dňa. Na čerstvom vzduchu sa odporúča byť minimálne 10 minút. Môžete si napríklad zbehnúť do obchodu pre suroviny na varenie alebo si ísť rovno po obed do svojho obľúbeného bistra. Ak bývate v bytovom dome a máte tú možnosť, choďte po schodoch namiesto výťahu.

Spálňa má slúžiť na spanie

Ak máte v byte či dome viacero miestností a premýšľali ste nad tým, kde by ste si mali spraviť svoj pracovný kútik, odporúčame ho realizovať mimo spacnej miestnosti. Prečo? Vaša celodenná produktivita začína tým, ako oddýchnutí ráno vstanete. Už v spálni sa začína váš deň a preto by ste nemali podceniť výber postele a matraca na mieru. Oddýchnutí lepšie zvládate stres a tiež sa lepšie dokážete sústrediť na pracovné úlohy, ktoré vás čakajú. Spálňu berte ako miesto, kde by ste mali relaxovať a cítiť sa tam príjemne, nemalo by sa vám spájať s prácou. 

Zariadenie kancelárie

Keď už ste si vyčlenili vhodný priestor na vytvorenie pracovného miesta mimo spacej časti domu, ostáva vybrať správne zariadenie, ktoré bude pre vás praktické a príjemné. Nezabudnite, že vo svojej domácej kancelárii budete tráviť priemerne 40 hodín za týždeň. Základom je kvalitná kancelárska stolička, ktorá by mala byť polohovateľná a písací stôl. Nezabudnite ani na stolnú lampu a dostatok úložného priestoru na veci, ktoré potrebujete mať počas dňa po ruke. Napríklad použitím našich drevených debničiek si vytvoríte lacné a užitočné poličky či regály na šanóny. Kreativite sa medze nekladú. Ak nie ste zrovna tvorivý typ, mnohí predajcovia nábytku sa v súčasnosti prispôsobili trendu domácich kancelárií a ponúkajú tovar, ktorý je praktický a cenovo dostupný.

Zabavte deti 

Máte doma malé ratolesti, ktoré neposedia a behom vašich pracovných hodín behajú okolo vás a neustále vás rozptylujú? Deti vám určite nepridávajú na produktivite a čo by ste v kancelárii spravili do pár hodín, doma nestihnete spraviť za jeden deň. Alebo to vzdáte a pracujete, až keď vaše deti spia? to tiež nie je ideálne, pretože pred spánkom už by vaša hlava nemala rozmýšľať nad pracovnými vecami. Poradíme vám čo s tým. 

Deti chcú robiť to, čo vy, spravte aj im malú “kanceláriu” a herňu zároveň. S naším detským dreveným stolčekom sa vám to podarí. Skúste im vysvetliť, že keď vy sedíte vo svojej kancelárii, nemajú vás rušiť. Možno to nevyjde hneď na prvýkrát, no časom si to zapamätajú. Dôležité je zaujať ich niečím iným, kým vy plánujete pracovať. Dajte im niečo nakresliť alebo sa inšpirujte našimi hračkami pre deti.

Markéta Kocichová
Autor Markéta Kocichová

Verím, že drevo je najdokonalejší materiál na svete a o skúsenosti s ním sa s vami rada podelím. Zaujímam sa o užitočné rady a tipy zo sveta drevotvorby, ktoré publikujem aspoň dvakrát mesačne.

Ďalšíe podobné články

Prečo dať prednosť drevu pred plastom? Predsa z lásky k planéte, prírode a estetickosti. Drevo je krásne na pohľad aj na dotyk a zútulní akýkoľvek priestor. Vzdajte sa nepopulárnej plastovej mánie a vymeňte plastové doplnky za drevené. Prospejete nielen životnému prostrediu, ale taktiež aj vášmu domovu. Drevo má svoje kúzlo a dokáže interiér hravo pretkať […]

Čítať článok

Otec? Ochranca, učiteľ, kouč. Keď dieťa spadne, opráši mu zadok a nechá ho to skúsiť znova. Tiež známy pod pojmami: najlepší kámoš a superhrdina! Deň otcov sa celosvetovo oslavuje už od zlatých šesťdesiatych. Vychádza vždy na tretiu nedeľu v júni a tento rok teda pripadá na 21. júna. V Česku sa tento deň ale neteší […]

Čítať článok

Sú nenahraditeľné, pokiaľ milujete drevo a máte dostatok fantázie na interiérové vymýšľanie. O čom je reč? Predsa o neskutočne variabilných drevených bedničkách, ktoré dodajú punc osobitosti akejkoľvek miestnosti vášho domova. Vykúzlite designový nábytok – stačí vám pár bedničiek. Je to (hra)čka! Drevené bedničky sa dajú využiť nielen ako bedničky alebo úložné boxy. Vďaka ich tvaru a materiálu je možné […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.