Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Bojujeme proti jesennej únave

Jeseň pomaly klope na dvere a vy výrazne pociťujete úbytok slnka, energie a dobrej nálady. Stále častejšie na vás padajú chmury a veľa ľudí má aj sklony k depresiám. Potrebujete nakopnúť, dobiť energiu a vrátiť úsmev na tvár? Tak pozorne čítajte nasledujúce riadky, ktoré vám pomôžu zahnať šedú psychickú nepohodu.

Prevencia je základ

Isto viete, že ak chcete predísť negatívnym stavom, tak je dôležitá prevencia. Sme po lete zvyknutí na slnko, teplo a vitamín D. Toho všetkého sa nám ale teraz nedostává. S príchodom jesene navyše začína naše telo reagovať na predlžovanie noci a automaticky sa zvyšuje tvorba hormónu nazývaného melatonín, ktorý úzko súvisí s navodzovaním spánkového cyklu. Laicky povedané, čím skôr sa stmieva, tak nám melatonín hovorí, že už máme byť unavení a mali by sme sa ukladať k spánku. A to je ten dôvod veľkej únavy, ktorá nás môže postihnúť. Ste srdcom i dušou bojovník, ktorý sa nechce len tak vzdať? Presne pre vás tu máme 4 najdôležitejšie tipy na obnovu duševnej harmónie.

Poriadne prekrvenie

Okrem fyzického pohybu vám k prekrveniu tela môže pomôcť skvelá masáž. Doma si môžete spraviť hrejivú a príjemnú atmosféru, pustiť si obľúbenú hudbu, zapáliť sviečky a zaplaviť dom príjemnou vôňou. Skvelým pomocníkom na prekrvenie, ale aj v rýchlom boji proti náhlej únave je dokonalá masáž, o ktorú môžete poprosiť partnera. Využiť môžete najrôznejšie masážne valčeky, masážny strojček, alebo aj ručný drevený masážny strojček. Ak chcete, aby bol výsledok dokonalý a hmatateľný, tak stavte na drevené prírodné produkty bez chémie. Únava sa najčastejšie prejavuje v práci. Aj tu ale máme správne riešenie. Masážny valček a masážny valček na nohy. Tie vám rýchlo pomôžu pri vnútornom napätí a pri pocitu ťažkých nôh.

Niečo pre potechu oka

Zo všetkých síl sa pokúšate bojovať proti únave, ale napriek tomu na vás niekedy dopadne smútok a vy potrebujete zdvihnúť náladu? Nič vás tak nepoteší ako príjemné domáce prostredie, ktoré bude hýriť teplom rodinného krbu, láskou a útulným  interiérom. Urobte si doma kútik len pre seba, ktorý vám pomôže dostať sa do tej správnej nálady. Jesenná dekorácia z dreva by tento pocit mohla ešte viac umocniť. Prútené kreslo, prírodné aranžmá, svietnik, alebo taburet z vŕbového prútia  – tiež sa vám už teraz rozlieva po tele príjemné teplo? Dajte si do vázy kvety, využívajte prírodné dekorácie a stavte na mäkké podušky – celkový dojem bude dokonalý. S dobrou kávou alebo knihou v ruke sa bude proti nepohode bojovať oveľa ľahšie.

Strava

Neprekvapí vás, že základom správného fungovania tela, je jeho správná výživa. Ak chcete byť fit po fyzickej aj psychickej stránke, tak zvýšte príjem vitamínu C. Zelenina a ovocie vám v tomto prípade spravia výbornú službu. Podobne ako proces kvasenia, ktorý je doslova zásobárňou vitamínov a minerálov. Pokiaľ chcete svojmu telu dodať potrebné látky a zároveň sa odreagovať, tak si kúpte krájač na kapustu a tĺčik a pripravte si zásoby na zimu. Vrelo odporúčame staviť na sezónne potraviny ako sú jabĺčka, hrušky, slivky, tekvice, cukiny alebo zemiaky. K vareniu určite pridávajte tzv. termogenné korenia. Medzi ne patrí napríklad zázvor, chilli, kari, fenikel, škorica a ďalšie. Uvarte si skvelú tekvicovú polievku so zázvorom a kari a uvidíte, ako sa vám príjemne zohreje organizmus. Mäso je výborné koreniť napríklad borievkou a rozmarýnom, ktorý účinne podporuje činnosť pečene a bojuje proti únave. Vyhýbať by ste sa mali tučným jedlám, prázdnym kalóriam a vyprážaným jedlám. Aby ste doplnili vitamín D, tak hojne pripravujte jedlá s morských rýb, maku alebo kvalitného tvrdého syra.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Fyzická aktivita vám tiež ľahko pomôže naštartovať organizmus. Nemusíte sa ale báť, ak nie ste práve športovci. Vyjdite si napríklad na krátku prechádzku do lesa, vezmite si prútený košík na huby a spojte príjemné s užitočným. Na drobné pochôdzky vytiahnite miesto auta bicykel alebo kolobežku. Môžete sa tiež natiahnuť pomocou niekoľkých jogových pozíc. Akýkoľvek pohyb je vždy lepší ako žiadny pohyb.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Prekvapte partnera, ale aj svoje chuťové poháriky a pripravte doslova gurmánsky zážitok, navyše s pridanou hodnotou plnou romantiky. Rozmazlujte sa navzájom a podávajte vybrané pokrmy na servírovacej tácke napríklad rovno do vane alebo do postele. Vaša polovička bude takýmto gestom očarená. Príjemná wellness chvíľka vo vane Poznáte recept na toho najromantickejšieho Valentína? Zahoďte stereotyp a […]

Čítať článok

Máte radi naše dušičkové tradície, ale tiež chcete spraviť radosť deťom, ktoré sa doslova zamilovali do Halloweenu, zábavných kostýmov a vyrezávania tekvíc? Pustite sa do výroby nie len neobyčajného dušičkového venca, ale aj do zábavnej halloweenskej dekorácie, ktorá na niekoľko dní ozdobí váš dom alebo byt. Zabavíte seba aj menších a zbavíte sa smútku, ktorý […]

Čítať článok

Slovenský národ je doslova národom hubárov. Prvenstvo v zbieraní húb síce nedržíme, ale napriek tomu sa jedná o veľmi obľúbenú letnú a jesennú kratochvílu pre veľa ľudí. Nie je nad to si vziať vychádzkovú palicu s nožom a prútené koše na huby a stráviť pokojne celý deň v lese. Nielen, že sa čiastočne jedná o […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.