Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Žhavá novinka: olivové drevo

Bohatá a nápaditá textura olivového dreva dokáže pozdvihnúť aj obyčajnú drevenú doštičku na umelecký skvost. Ak k tomu pridáte naprosto neopakovateľné a jedinečné vlastnosti olivovníka, tak pred sebou máte svätý grál medzi interiérovými doplnkami. Extrémne tvrdé drevo, medzi ktoré sa olivové nepochybne radí, vás najmä v kuchyni nenechá na pochybách.

Čo tu pre vás mám

Naskladnili sme pre vás novú radu výnimočne krásnych výrobkov z olivového dreva, ako napríklad kuchynské dosky na servírovanie aj krájanie, najrôznejšie varešky, obracačky a príbory. Ak si potrpíte na eleganciu a vkusné servírovanie, tak vás ohúria misky z olivového dreva a praktické mažiare.

Odkiaľ vietor veje?

Olivové drevo sa ťaží hneď z dvoch druhov olivovníka (Olea europaea a Olea capensis). Tie nájdeme najmä v krajinách južného a východného stredomoria v Európe (najčastejšie ho vyváža Grécko, Tunisko, Taliansko a Španielsko), ale olivovníkom sa darí tiež vo východnej Afrike. Oliva všeobecne rastie veľmi zvláštnym spôsobom a okrem výnimočnej farby strom ľahko spoznáte podľa jeho nezvyčajne pokrútených konárov, čo výrazne sťažuje ťažbu veľkého a rovného dreva. Olivovníky sa do obchodu s drevom dostanú až potom, čo prestali plodiť ovocie, priemerne teda až po 150 rokoch od zasadenia. Prevažná väčšina reziva sa používa k drobnejším výrobkom vhodným do interiéru, predovšetkým do kuchyne.

Prečo sme naskladnili práve olivové drevo

Vizuálne vás olivové drevo zaujme nádherným prekresleným povrchom. Tento nápadne bohatý a farebný vzhľad dáva výrobkom z olivovníka až luxusný nádych. Oceníte najmä kontrastnú podobu, kedy sa striedajú tmavo hnedé pásy so žltými pruhmi beľu (vonkajšia časť dreva priliehajuca ku kambriu). Okrem výrazného vzhľadu však chceme zákazníkom ponúknuť aj vysokú a nenahraditeľnú kvalitu.

Zázračný materiál? Olivovník

Biblia opisuje olivovník ako najvýznamnejší strom a tradične je spájaný s mierom. Táto velice pomaly rastúca vždyzelená drevina sa nemôže pochváliť príliš veľkou výškou, napriek tomu vás strom prekvapí svojou húževnatosťou a dlhovekosťou.

Výhody olivového dreva

  • Vyznačuje sa farebnou a atraktívnou kresbou – každý kus je originál
  • Pýši sa naozaj vysokou tvrdosťou (1520 kg/cm², pre porovnanie dub má cca  600-800 kg/cm²)
  • Neprepúšťa vodu, je vysoko odolný voči oderu a poškodeniu 
  • Vyniká svojou hustotou (97% hustoty mramoru)
  • Najviac mu pristane ručná výroba
  • Možno ho krásne leštiť – výsledkom je nádherne hladký a na dotyk príjemný povrch
  • Oceňujeme aj šetrnosť k životnému prostrediu (používa sa koreňové drevo zo znevýhodnených stromov)
  • Na výrobkoch nenájdete ani stopu po chemickej úprave či laku (len olivový olej)

Originálne ručne vyrezávané výrobky z olivového dreva sa vyznačujú prvotriednou kvalitou a nevšedným vzhľadom. Krásne a funkčné tvary navyše vznikajú z dreva starého niekoľko stoviek rokov, čo ich ojedinelosť len podporí. Kvalita a elegancia sa snúbia v jeden bezchybný produkt, ktorý navyše môžete pomocou gravírovania premeniť v dokonale osobitný darček. (Možnosť vypaľovania nájdete v detaile jednotlivých produktov.)

Na koniec článku si trúfneme dať menšiu radu – ako všetky drevené výrobky do kuchyne, odporúčame aj olivové drevo čas od času dôkladne ošetriť. Ideálnou voľbou je potom kvalitný panenský olivový olej, ktorý odpudzuje hmyz a hnilobu a zároveň vám na povrch opäť vytiahne krásnu kresbu dreva.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Technika rytia je tu s nami už od čias praveku. Primitívne rytie bolo po čase nahradené umeleckým zdobením napríklad zbraní či šperkov, alebo na vytváranie pečatí. Dnes sa technika hĺbkotlače uplatňuje najmä na umeleckom poli. Pre mnohých domácich majstrov sa však napríklad drevoryt (dlabanie alebo rytie do dreva) stal aj zaujímavým a veľmi relaxačným koníčkom. […]

Čítať článok

Drevo samo o sebe je nádherné a má nespočetné množstvo výhod oproti nepraktickým plastom, ktoré pomaly ale isto zaberajú na našej planéte viac a viac priestoru. Skúste spolu s nami vymeniť plastové doplnky za drevené, ktoré sú nielen ekologické, ale na prvý pohľad vyzerajú mnohonásobne lepšie! A aby sme vám to rozhodnutie ešte viac uľahčili, […]

Čítať článok

Bezpečnostné opatrenia sa pomaly uvoľňujú a leto sa neúprosne blíži. Je konečne načase stretnúť sa znovu s priateľmi a užiť si ich spoločnosť. Pozvite niekoho na ľahký letný obed! Pomôžeme vám zostaviť menu, z ktorého si vaši hostia naslintajú do rúška.

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.