Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Ako vyrobiť adventný veniec z prútia

Adventný čas je už za dverami a vy premýšľate, akými dekoráciami zútulniť váš domov? Okrem klasických vianočných ozdôb a drevených betlehemov k Vianociam neodmysliteľne patrí veniec – a my si dnes spolu ukážeme, ako taký veniec z prútia urobiť. Na jeho zdobenie potom stačí pridať pár drobností a dokonalá dekorácia v čisto prírodnom štýle je na svete. Možno si na pletenie z vŕbového prútia úplne netrúfate, my vám ale v tomto článku ukážeme, aká jednoduchá v skutočnosti je výroba prúteného venca a aké ďalšie alternatívne materiály prípadne môžete pri pletení použiť. Obrovskú výhodu vidíme v tom, že korpus využijete celoročne, nielen v období adventu.

Návod na veniec z prútia: Čo budeme potrebovať?

  • Vŕbové prútie (všetko v rovnakej veľkosti)
  • Tavnú pištoľ (prípadne drôtik)
  • Záhradnícke nožnice na strihanie prútov
  • Dlhší silnejší šlahúň z viniča

Návod na pletenie venca z prútia

Našli ste na internete báječnú inšpiráciu na krásny veniec z prútia. Postup vám však nie je až taký známy? Pletenie venčeka z prútia nie je žiadna veda a my vám s tým radi pomôžeme.

Postup

  1. Najskôr sa musia pripraviť prúty, aby boli vhodné pre motanie. Ustrihnuté prúty najprv zbavme listia a potom ich na pár dní vložíme do vody. Je to z toho dôvodu, aby prúty boli čo najohebnejšie a lepšie sa s nimi pracovalo. 
  2. V prípade, že máme dlhý šlahúň z viniča, tak určíme veľkosť požadovaného venca a omotávaním získame pravidelný guľatý tvar, ktorý nám poslúži ako základ budúceho venca. 
  3. Na základe z viniča začneme namotávať vŕbové prútie. Ľavou rukou uchopíme veniec a pravou rukou sunieme opatrne koniec prútiku medzi vinič. Potom omotávame základ (podobne ako by sme namotávali na ceruzku špagát alebo vlasy na kulmu) a koniec opäť vsunieme do základu. Začiatok aj koniec prútia môžeme po zasunutí do základu zafixovať tavnou pištoľou alebo drôtom. Následne berieme jeden prútik za druhým a pokračujeme rovnako. Nezabúdame pevne uťahovať. 
  4. Nesmieme zabúdať, že začiatok aj koniec prútu musíme naozaj dobre zafixovať, aby sa nám veniec nerozpadal.

Ako vyrobiť veniec z prútia bez použitia tavnej pištole a drôtu

Pýtate sa ako urobiť veniec z vŕbového prútia aj bez použitia týchto pomocníkov? Veľmi jednoducho. Veniec hravo zvládnete aj pokiaľ nie ste majiteľom tavnej pištole. Tá, prípadne aj drôtik, na zafixovanie slúži skôr pre vašu istotu. Po niekoľkých prútikoch isto získáte grif, ako správne koniec prútika zastrčiť, aby držal, a všetko ostatné môžete pokojne nechať bokom. 

Ako upliesť veniec z prútia keď nemám vhodný materiál

Milujete prírodné materiály a úplne vás uchvátil veniec z prútia? Návod na to, čo robiť, keď vŕbové prútie nemáte šancu získať, ste už ale nikde nenašli. V našich podmienkach je vŕba najčastejším materiálom pre košikárske remeslo. Výroba venca z prútia však môže mať úplne iný rozmer, aj keď sa vŕby nebudete až tak striktne držať. Pedig, alebo napríklad papierové roličky, prútie hravo nahradí a veľakrát sa s ním pracuje jednoduchšie. Od originálu sú ale na nerozoznanie! Môžete skúsiť aj jemnejšie materiály, ako je brečtan, zemolez (netreba vopred namáčať) alebo ruža (tu stačí namočiť len na hodinu).

Ako vyrobiť prútený veniec bez viniča?

Ak máte dlhší šlahúň viniča, tak je výroba o niečo ľahšia. Šlahúň jednoducho uchopíte do rúk a jeho postupným namotávaním získáte kostru svojho budúceho venca. Ak však týmto materiálom nedisponujete, nemusíte sa báť, vinič sa dá ľahko nahradiť. Vezmite si najdlhší prút, aký máte a vytvorte z neho guľatý základ. Ten vytvoríte aj pomocou dvoch prútov, ktoré môžete provizorne zviazať drôtom alebo lepiacou páskou. Pletenie prúteného venca potom bude pokračovať už podľa vyššie popísaného postupu. 

Pletenie vencov z prútia má silne zakorenenú tradíciu

Nesmrteľné tradičné remeslo je tu s nami dlhšie, než si dokážete predstaviť. Objavovalo sa naprieč históriou aj civilizáciami od počiatku ľudstva. V každej krajine sa samozrejme používal trochu iný materiál podľa prírodných podmienok. Ľudia plietli zo slamy, orobinca, ratanu, pedigu, lyka a samozrejme aj z bambusu. U nás sa plietlo najmä z dostupného vŕbového prútia. Z prútia je možné vytvoriť takmer čokoľvek od výrobkov dennej potreby až po dekorácie. Kruhový tvar venca symbolizuje jednotu, tradíciu a nový začiatok. Tradične sa ženy a dievčatá schádzali prvú adventnú nedeľu a plietli vence. Táto zvyklosť bola oveľa dôležitejšia ako následné zdobenie (adventný veniec, ako nás poznáme dnes, vznikol až v 19. storočí).

Čo keď…

… si na výrobu venca z vŕbového prútia netrúfate sami? Prútené vence všetkých možných tvarov i farieb možno jednoducho kúpiť. Vyberte si len správnu veľkosť a farbu a môžete sa vrhnúť na samotné dekorovanie. Prípadne môžete zapojiť fantáziu a použiť ako korpus čokoľvek iné, napríklad drevenú podložku z kmeňa stromu. Na tú potom stačí naaranžovať svietnik so štyrmi sviečkami a ozdobiť. Tak smelo do toho!


Ako upliesť venček z prútia už viete. Teraz už je len na vašej fantázii, ako si ho ozdobíte. Veľkou výhodou je, že si korpus môžete schovať a použiť ho nielen počas adventu. Napríklad na jesenný veniec sa hodia prírodné materiály a zemité farby, budú mu tiež pekne pasovať štýlové výrezy z preglejky. Odporúčame veniec ozdobiť pomocou borovicových šišiek, vetvičiek ihličnanov alebo vetvičkou vresu, lykom, lesnými bobulovinami. Veľkonočný jarný veniec potom laďte skôr do veselých farieb, na zdobenie môžete použiť aj maľované vajíčka.

Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom, čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Chcete sa od jari do zimy tešiť zo štebotavého spevu našich vtákov? Nie je nič jednoduchšie, než si na záhradu dať pár lákadiel, ktoré vtáčiky milujú. Búdka či kŕmidlo vám na záhradu prinesú správnu ekologickú rovnováhu, ale taktiež budú vďaka prírodnému výzoru báječnou dekoráciou. Prečo si umiestniť vtáčiu búdku alebo kŕmidlo v blízkosti svojho obydlia? […]

Čítať článok

Vánoční čas s sebou přináší mnohem víc, než rozbalování dárků a štědrovečerní večeři. Už od nepaměti je spojen s mnohými tradicemi a pověrami, které se v menší nebo větší míře přenesly do moderního světa. Jaké to jsou? A proč si vlastně na Vánoce darujeme dárky nebo zdobíme stromeček? Čtěte a dozvíte se víc…

Čítať článok

Bezpečnostné opatrenia sa pomaly uvoľňujú a leto sa neúprosne blíži. Je konečne načase stretnúť sa znovu s priateľmi a užiť si ich spoločnosť. Pozvite niekoho na ľahký letný obed! Pomôžeme vám zostaviť menu, z ktorého si vaši hostia naslintajú do rúška.

Čítať článok

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagrame

Sledujte nás
 

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.