Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Vyrábame kŕmidlo a drevenú vtáčiu búdku

Chcete sa od jari do zimy tešiť zo štebotavého spevu našich vtákov? Nie je nič jednoduchšie, než si na záhradu dať pár lákadiel, ktoré vtáčiky milujú. Búdka či kŕmidlo vám na záhradu prinesú správnu ekologickú rovnováhu, ale taktiež budú vďaka prírodnému výzoru báječnou dekoráciou.

Prečo si umiestniť vtáčiu búdku alebo kŕmidlo v blízkosti svojho obydlia?

V našej krajine žije viac ako 370 druhov vtákov, z toho 214 tu aj hniezdi. Vedeli ste ale, že väčšina z týchto vtákov je odkázaná na pomoc človeka? Ďateľ, strakapoud alebo žlna si dokážu miesto na hniezdenie vytesať sami, ale väčšina ostatných (sýkorka, kos, brhlík, kôrovník…) bohužiaľ nie. Sú teda odkázaní na vyhnilé dutiny stromov alebo už vytesané hniezda od iných vtákov (napríklad spomínaného ďatla). Staré stromy, ktoré podobný úkryt poskytovali, však z prírody veľmi rýchlo miznú a vďaka tomu sa strácajú bezpečné úkryty našich dutinových druhov vtákov. Ak si zaobstaráte vtáčiu búdku, tak výrazne zvýšite hniezdne možnosti vtákov! Nezanedbateľný dôvod na umiestnenie vtáčej búdky je aj význam výchovný (nielen deti sa týmto jednoduchým a hravým spôsobom učia zodpovednosti voči prírode), ale aj vegetatívny – isté druhy vtákov vám môžu byť významne nápomocné pri ničení niektorých hmyzích škodcov.

Dôkladný a ekologický boj proti škodcom

Jedna jediná sýkorka koňadra so svojim potomstvom dokáže pochytať obdivuhodne veľké množstvo najrôznejšieho hmyzu od lariev, cez húsenice, až po mušky. Pre vaše ovocné stromy sú teda nenahraditeľným bojovníkom za zdravé a hojné plody. Dokážu totiž vyloviť aj larvy a húsenice skrývajúce sa pod kôrou stromov. Pokiaľ teda na svojej záhrade nemáte žiadnu búdku alebo kŕmidlo, je najvyšší čas dať sa do práce, jeseň je pre vyvesenie týchto vtáčích lákadiel najvhodnejším obdobím. Prilákané sýkorky, pinky, brhlíky aj vrabce vám už od skorej jari budú na záhrade zbierať slimáky, vošky, larvy, drôtovce, komáre a mnohých ďalších škodcov.

Zabezpečenie búdky a kŕmidla

Búdka by mala hniezdiace vtáky chrániť pred nepriazňou počasia (najmä poveternostnými vplyvmi a kolísaním teploty), preto by mala byť jej výroba do detailu prepracovaná. Kŕmidlo aj búdka by mali byť umiestnené tak, aby boli čo najviac v bezpečí pred prípadnými predátormi a rovnako nesmie ich konštrukcia vtákov nijako ohrozovať.

Údržba a kontrola búdky a kŕmidla

Pri búdke aj kŕmidle starosť nekončí iba ich výrobou a bezpečným aj funkčným zavesením. Minimálne raz do roka by sme mali u oboch skontrolovať technický stav a búdku navyše aj dôkladne vyčistiť od zvyškov hniezdneho materiálu. 

Výroba drevenej vtáčej búdky – univerzálny “sýkorník”

Ak si chceme do záhrady prilákať spevavé vtáky, dutinové druhy vtákov alebo jednoducho len chceme prikrmovať prezimujúcich operencov, mali by sme tomu prispôsobiť aj výber vtáčej búdky alebo kŕmidla. Búdka pre sýkorku a kosa bude diametrálne odlišná. Nasledujúci návod aj s rozmerom vletového otvoru sa hodí najmä pre ďatľov, krutihlavov, sýkorky a škorce. Ostatné vtáctvo vyžaduje trochu iné rozmery – okrúhly väčší otvor vyhovuje kuvikom, veľký pozdĺžny otvor sa zase skvele hodí na búdku pre kosa. Fotografie tých najrôznejších búdok na inšpiráciu nájdete pod návodom.

Čo budeme potrebovať:

 • Pílka
 • Vŕtačka 
 • Dostatočne veľké drevené dosky o hrúbke cca 2 cm
 • Farba
 • Štetec 
 • Šmirgľový papier alebo hoblík
 • Skrutky do dreva
 • Vrtáky
 • Ceruzka na drevo

Postup

 • Drevené dosky ohoblujeme alebo očistíme šmirgľovým papierom iba z vonkajšej strany!
 • Na dosky si ceruzkou namaľujeme obrysy stien podľa vyššie uvedeného obrázku vtáčej búdky. Rozmery si môžeme ľubovoľne prispôsobiť vlastnému materiálu (obe bočnice v tvare lichobežníka, štvorcové dno a strecha a obdĺžniková zadná aj predná stena). 
 • Následne pomocou pílky vyrežeme požadované tvary.
 • Do prednej steny vyrežeme okrúhly vletový otvor (priemer cca 4,8 cm).
 • Na skrutkovanie jednotlivých dielov použijeme vŕtačku a skrutky s dĺžkou 40 mm.
 • Pokiaľ je búdka už zoskrutkovaná, tak na ňu umiestnime lištu vhodnú na zavesenie na strom.
 • Výsledný výrobok môžeme nechať v prírodnom prevedení alebo ho ošetríme farbou (najlepšie v prírodných a nevýrazných tónoch, aby sa vtáky nebáli).
 • Hotovú búdku pripevníme na strom.

Návod na vtáčie kŕmidlo z dreva

Čo budeme potrebovať:

 • Drevené dosky na dno aj striešku
 • Vŕtačku
 • Vrtáky
 • Hranoly alebo konáre na stĺpiky 
 • Zvyšky dreva (hranoly, dosky) na bočné lišty
 • Farby, lak, falošný šindel, štetec – nemusí byť pokiaľ chcete kŕmidlo ponechať v prírodnej verzii
 • Pílka
 • Ceruzka

Postup:

 • Z drevenej dosky s hrúbkou približne 2 cm si podľa návodu vyrežeme štvorcové dno. 
 • Na dno pripevníme z boku malé hranoly tak, aby prevyšovali dno asi o 2 cm. Je to najmä kvôli tomu, aby zrno príliš nepadalo na zem. 
 • Pomocou hranolov – použite pokojne suché silnejšie vetvy, klátiky alebo čokoľvek, čo vám bude pripadať atraktívne – pripevníme jednoduchú šikmú striešku (musí byť väčšia ako základňa). Tá by mala byť šikmá, preto tomu prispôsobte výšku hranolov (vzadu by mali byť o niečo vyššie), nezabúdajme ich na vrchu zrezať do šikma, aby pekne priliehali k strieške. 
 • Podľa vlastných predstáv kŕmidlo nafarbite alebo akokoľvek inak dolaďte. 
 • Kŕmidlo je vhodné umiestniť najlepšie na záhrade v blízkosti stromov. Dôležité je dbať na to, aby kŕmidlo nebolo v dosahu predátorov. Pokiaľ žijete v byte, tak pri umiestňovaní na balkóne sa nemusíte toľko báť predátorov, ale dajte pozor na pevné uchytenie – padajúce kŕmidlo môže ľahko niekoho zraniť.

Ako správne dokrmovať prezimujúce vtáctvo

Od jari do jesene vám vtáky užitočne pomáhajú pri udržaní správnej rovnováhy na vašej záhrade a vystačia si s hmyzom, bobuľami a tými najrôznejšími škodcami. Na jeseň sa však hodí dať na balkón alebo záhradu kŕmidlo s vhodnou potravou. Neobmedzujte sa teda na všade dostupné lojové gule (nie sú totiž vhodné pre všetkých operencov) a skôr podporte konzumáciu ich prirodzenej stravy. Vhodne sa javia najrôznejšie druhy semenníkov letničiek (mák, černuška, nechtík, kapucínka, echinacea), ale aj semienka trvaliek, obľúbenou pochúťkou sú aj slnečnicové semienka či suché klasy kukuríc. Hmyzožravé vtáky potešíte napríklad aj larvami hmyzu.

Čo keď…

… si na výrobu netrúfate alebo nemáte vhodný materiál či priestor? Na trhu existuje nepreberné množstvo funkčných búdok, ale aj štýlových kŕmidiel, ktoré vašej záhrade alebo balkónu náramne pristanú a budú teda aj veľmi vhodnou prírodnou dekoráciou.

Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom, čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Väčšina z nás má nábytok a výrobky z prútia spojené s dobou a interiérom našich babičiek. Preto obvykle prútené truhly, koše ale aj podnosy a tácky zdedené po predkoch končia na chatách a chalupách, aby zapadli do štýlu. Prútie ale dokáže zútulniť a spríjemniť aj ultra moderný interiér vo veľkomeste. Jeho hrejivá sila nás vráti […]

Čítať článok

Máte radi naše dušičkové tradície, ale tiež chcete spraviť radosť deťom, ktoré sa doslova zamilovali do Halloweenu, zábavných kostýmov a vyrezávania tekvíc? Pustite sa do výroby nie len neobyčajného dušičkového venca, ale aj do zábavnej halloweenskej dekorácie, ktorá na niekoľko dní ozdobí váš dom alebo byt. Zabavíte seba aj menších a zbavíte sa smútku, ktorý […]

Čítať článok

Každý rok hľadáte na internete, v časopisoch a kuchárskych knihách tipy na nové a nevšedné vianočné pečivo? Nudí vás každý rok piecť rovnaké druhy? Alebo ste sa naopak niekoľkokrát spálili pri skúšaní nových receptov? Čo tak ponechať klasický a rokmi i rodinou overený recept a zmeniť len vzhľad? Božsky voňavé sušienky s nádherným vzorom oslnia […]

Čítať článok

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/footer.php on line 20

#cistedrevo_cz na Instagrame

Sledujte nás
 

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.