Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Fínska svieca alebo švédsky oheň umožní opekanie aj v zime

Čo tu pre vás máme

Švédsky oheň je tiež známy ako indiánska pochodeň, kanadsky oheň alebo fínska svieca, tzv. Jätkänkynttilä. V preklade toto slovo znamená doslova “chlapská svieca” a jedná sa vlastne o klát dreva, ktorý svojou skladbou umožňuje tzv. komínové horenie. Otvory v dreve zapríčiňujú nasávanie vzduchu a výrazný ťah umožňuje horenie iba vo vnútri kláta. Vďaka tomu horí drevo oveľa ekonomickejšie a hravo si na ňom zohrejeme napríklad jedlo alebo opečieme špekáčiky. Obyčajnú panvicu stačí položiť na horiaci klát a jedlo takto v divočine bude chutiť úplne dokonale.

Hoci bol predtým dôležitou pomôckou v tvrdých prírodných podmienkach, aj dnes má svoje výrazné využitie. Taký oheň zapálite jednoducho kdekoľvek, nemusíte zakladať ohnisko a pri chladnejších večeroch je horiace poleno ideálnym a najmä prirodzeným zdrojom tepla a svetla. Pokiaľ ho použijete na varenie a ohrievanie jedla, tak pokrm následne dajte do drevenej misky. Drevo drží teplo oveľa dlhšie ako napríklad porcelán či iný “chladnejší” materiál.

Odkiaľ vietor veje

Údajne pochádza až z ďalekého a zasneženého Laponska, kde si ľudia v tuhej zime museli vedieť poradiť. Jednalo sa najmä o trik lesných robotníkov, ktorí potrebovali oheň na prípravu jedla v odľahlej divočine, ale nebol priestor ani čas na založenie klasického ohniska. Pokrm potom jedli buď priamo z panvice, použili vidlice na opekanie alebo si ohriate jedlo naložili do drevených misiek. Poleno jednoducho dohorelo a rozpadlo sa na uhlíky, o dôkladnejšie uhasenie sa potom postaral okolitý sneh.

Ako zapáliť švédsky oheň

Pokiaľ sa fínsku sviecu rozhodnete kúpiť, v jej otvore už nájdete sírny knôt, ktorý zapálite. Čím menší je v polene otvor, tým horšie je možné drevo podpáliť. Pomôcť vám v tomto prípade môžu napríklad rôzne podpalače. Východiskom sa však môžu stať aj prírodné produkty – na rozhorenie sa hodia napríklad piliny, suchá kôra zo stromov, triesky, slama a šišky. Plody lesa využijete aj vo chvíli, keď sa rozhodnete produkt vyrobiť sami. Do otvoru ľahko vložíte horľaviny a zapálite.

Ako vyrobiť fínsku sviecu svojpomocne

Švédsky oheň je čoraz viac populárnejší na záhradných párty, obzvlášť v chladnejších mesiacoch. Využijú ho ale aj chalupári a milovníci večerného opekania v prírode. Môže sa stať, že idete na chatu a fínsku sviecu nestihnete kúpiť. V tom prípade pre vás máme veľmi jednoduchý DIY návod na výrobu vlastného švédského ohňa.

Návodov na výrobu existuje hneď niekoľko. Pokiaľ viete so sekerou, stačí vlastne klát rozštiepať na 6 menších polienok a zviazať ich dohromady – do otvoru potom uložiť kôru, kúsky dreva alebo slamu a zapáliť, ako je popísané vyššie.

Podobne ľahký je aj návod s motorovou pílou. Klát dreva rozrežeme krížom (zhruba do 3/4  jeho výšky), do vzniknutého otvoru opäť dáme horľaviny a zapálime. 

My sme pre vás vybrali postup, ktorý sa nám javí ako najjednoduchší a ten menej náročný, teda jeho výrobu zvládne hravo každý.

Čo budeme potrebovať

  • Klát smolnatého dreva (nemalo by byť veľmi dlhé)
  • Vŕtačku s dlhým vrtákom
  • Sirný knôt, prípadne kúsky smoly a kôry, triesky či akýkoľvek iný prírodný materiál na podpaľ

Postup

  • Vyberieme vhodný klát. Záleží čisto na našich preferenciách. Smrek sa ľahšie rozhorí a je dostatočne smolnatý, dub zase horí dlho. Keď vyberiete klát s kôrou, tak kým sviecu použijete môže vám nejaký čas slúžiť aj ako rustikálna dekorácia
  • Poleno by namalo byť príliš dlhé. Prečo? Po prvé by sa do neho zle vŕtalo a príliš dlhé kúsky po čase v polovici prehoria a zvyšok sa zrúti – ak teda na kláte chceme variť, tak táto situácia pre nás nie je ideálna. 
  • Vezmeme si klát, ktorý prevŕtame zhora vŕtačkou. Prevŕtame ho skoro, ale nie úplne (!) naskrz.
  • Následne ho prevŕtame aj z boku a vznikne nám tak vo vnútri prieduch.
  • Do otvoru vložíme sirný knôt požadovanej dĺžky (určíme podľa veľkosti dreva).
  • Do dreva tiež môžeme vložiť prírodné produkty horľavého charakteru (smolu, triesky, kôru, kúsky dreva).

Teraz už máme švédsky oheň hotový. Ak máme vhodný materiál, tak si svieci urobme pokojne viac. Počas zimných večerov sa nám budú určite hodiť a napríklad na záhrade sú aj vhodnou dekoráciou v čisto prírodnom duchu.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Jeseň je známa pre svoje sychravé chladné počasie. Vonku prší, mráz sa nám zarezáva až do morku kostí a nemôžeme sa dočkať, až zakotvíme v teplom domove. A čo napríklad vo chvíli, kedy sa v našom tele usadila chrípka a my sme nútení zostať v posteli? S našimi pomocníkmi sa budete cítiť o mnoho lepšie! Raňajky do postele Vstávať z vyhriatej postele (ich široký […]

Čítať článok

Svoje mamičke by sme mali prejavovať lásku a vďaku každý deň po celý život. Jeden deň v kalendári je však k tomu ako stvorený. Áno, reč je o Dňu matiek, sviatku, ktorý sa oslavuje v rôznych dňoch po celom svete a vychádza z rôznych tradícií. Všetky však majú spoločné uctievanie ženy, bohyne matky, ktorá nám […]

Čítať článok

V dnešnom článku na vás čakajú hneď dva veľmi jednoduché DIY návody na vence, ktoré vám prinesú do domova nielen pozitívnu atmosféru, ale aj príjemnú vôňu jari a dreva. Symbolom jari sú kvety a príjemné farby. Presne taký je aj jarný minimalistický veniec, ktorý sa hodí na výzdobu interiéru aj exteriéru. Veniec budete mať navyše […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.