Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Ako na ručné vypaľovanie do dreva

Vypaľovanie do dreva sa v poslednej dobe dostáva do popredia záujmu DIY nadšencov a umelcov. Ešte ste nič vypaľovať neskúšali? Tak to rýchlo napravte, pretože vypaľovanie na drevo vás veľmi rýchlo chytí za srdce.

Čo je to gravírovanie a pyrografia?

Ide o metódu ručného vypaľovania. Táto technika vlastne odoberá daný materiál (drevo sublimuje) a tým vytvára najrôznejšie logá, nápisy, obrázky a mnohé ďalšie. Tvorivé osoby, ktorým nie sú cudzie ručné práce, môžu využiť zručnosti gravírovacieho pera, ktoré pre domáce použitie bohato stačí.

Pyrografia má s gravírovaním mnoho společného, len má užšiu špecifikáciu. Ako totiž napovedá už jej názov, tak sa jedná o “písanie ohňom”. Pyrografia sa teda používa najmä na nápisy, odkazy a inú textáciu kaligrafického rázu. Kto si netrúfa na samotné písmo, môže s prehľadom použiť niektorú z kaligrafických šablón. Výsledok bude určite skvelý v oboch prípadoch.

Ako vypaľovať do dreva

Začať môžete takmer hneď. Čo na to budete potrebovať? Stačia len tri základné ingredience: vaše nadšenie, spájka (gravírovačka, gravírovacie pero) – tu nájdete v špecializovaných e-shopoch alebo hobby marketoch, a kus dreva alebo preglejky.

Počítajte s tým, že umelecké dielo, ktoré ste sa rozhodli vytvoriť, nebudete mať hotové za jeden večer. Chce to trpezlivosť, precíznosť a poriadnu dávku fantázie. Odmenou vám bude nová záľuba, ktorú si zamilujete, ale aj krásne dekorácie, ktoré urobia vám aj vašim blízkym radosť.

Vypaľovanie do dreva: návod

  • Vezmeme si kúsok dreva (pre začiatok odporúčame začať so zvyškovým drevom alebo dokonca preglejkou, ktorá nie je tak finančne náročná).
  • Pokiaľ si netrúfate na nič veľké, vezmite si k ruke niečo menšie (napríklad podložku na drevo) a vyskúšajte na ňu pár prvých ťahov.
  • Ak si hneď od začiatku trúfate na komplikovanejšie motívy, tak si pre istotu vezmite kopírovací papier, vďaka ktorému prenesiete svoje nápady ceruzkou priamo na drevo a potom môžete len obkreslovať.
  • Teraz už prichádza čas na samotné vypaľovanie. Pohyb by mal byť vedený čo najviac rovnomerne, aby bol vzniknutý obrazec jednotný a aby ťahy v niektorých miestach neboli príliš prepálené.

Výroba originálneho darčeka pomocou gravírovacieho pera

Keď sa s gravírovacím perom či spájkou naučíte pracovať, môžete vytvárať nádherné skoro až umelecké diela, ktoré sú navyše vhodným darčekom od srdca pre vašich najbližších. 

Čo všetko sa dá pomocou gravíru vyzdobiť?

Vypaľovanie do dreva – vzory, ktoré zvládne aj úplný začiatočník

S vypaľovaním ešte len začínate a nie ste si istý, či vám to pôjde? Ponúkame hneď niekoľko vzorov, ktoré zvládnete ľavou zadnou aj bez predchádzajúcich skúseností.

  • Jednoduché tvary – štvorce, kolieska, čiarky, bodky, oblúky.
  • Kvety – efektné a nejedná sa o nič zložité.
  • Folklórne motívy – tam sa to len tak hemží ľahkými kresbami, ktoré z vás za chvíľku spravia odborníka.
  • Primitívne obrázky (hodia sa napríklad na darčeky pre deti) – hríbik, lienka, slniečko, šneček, malé sovy.
  • Piktogramy – tie ocenia najmä minimalisti.
  • Šablóny – pre tých z vás, ktorí sa boja trasúcej ruky a množstva pokazených podkladov, existuje mnoho grafických šablón. Stačí si iba vybrať.

Čo keď…

… si netrúfate na samotné vypaľovanie, ale napriek tomu by ste svojim najbližším radi darovali veľmi osobný darček, ktorý vonia po dreve? Môžete využiť schopných odborníkov u nás v ČistéDrevo.sk, ktorí vám nápis, text, či akýkoľvek iný motív na mieru vypália a vaša kreativita tým ani trochu neutrpí. Nápad predsa prišiel z vašej hlavy!

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Neviete, čo k Vianociam pre muža? Vďaka nasledujúcemu článku si už lámať hlavu nemusíte. Darček pre manžela, brata aj otca hravo kúpite na e-shope ČistéDrevo.sk. Originálne doplnky v prírodnom dizajne Drevené slnečné okuliare, nevšedný drevený motýlik či korková kravata nesmú chýbať v šatníku žiadneho elegantného muža. S okuliarmi z dreva sa bude obdarovaný cítiť výnimočne […]

Čítať článok

Pobyt v prírode má na ľudskú psychiku zreteľný vplyv a výrazne ovplyvňuje ľudské zdravie. V roku 2016 prebehol vo Volyni mezinárodní seminár, v ktorom bolo podstatným predmetom prednášky téma “Drevo a ľudské zdravie”. Výsledok štúdie, ktorá zaznela z úst hneď niekoľkých odborníkov na túto tému, znel jasne – drevený nábytok, drevené dekorácie a prírodné materiály […]

Čítať článok

Adventný čas je už za dverami a vy premýšľate, akými dekoráciami zútulniť váš domov? Okrem klasických vianočných ozdôb a drevených betlehemov k Vianociam neodmysliteľne patrí veniec – a my si dnes spolu ukážeme, ako taký veniec z prútia urobiť. Na jeho zdobenie potom stačí pridať pár drobností a dokonalá dekorácia v čisto prírodnom štýle je […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.