Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Zabavte deti na záhrade tak, že si na internet ani nespomenú

Záhrada je pre deti tajomným zákutím, ktoré doslova nabáda k hrám plným fantázie. Vybavte si záhradu tak, aby detské hranie bolo čo najmenej deštruktívne a zároveň deti bavilo oveľa viac, než výdobytky modernej technológie. K záhrade pre deti neodmysliteľne patrí napríklad trampolína, pieskovisko, záhradný domček, ale aj hračky pre deti. Čo ďalšie by nemalo na záhrade chýbať sa dozviete v našom článku. 

Ako vybrať trampolínu, aby si mohli užívať deti aj dospelí

 • Pri výbere trampolíny pre deti aj dospelých venujte pozornosť najmä bezpečnostným prvkom.
 • Zamerajte sa najlepšie na celkovú konštrukciu. U lacnejších a menej kvalitných trampolín sú rúrky konštrukcie vyrobené zo zvyškového materiálu, chýba im pevný zvar, ale napríklad aj ošetrenie rúrok proti korózii (napríklad galvanizáciou). Pokiaľ všetky tieto komponenty chýbajú, alebo sú nedostačujúce, veľmi skoro dôjde k opotrebovaniu trampolíny a tým sa výrazne znižuje jej bezpečnosť.
 • Väčšina výrobcov odporúča na zimu trampolínu schovávať. Malo by preto byť ľahké ju rozobrať na menšie časti, aby ste ju v chladnejších mesiacoch mohli schovať pod strechu alebo do garáže, takže sa na skákaciu plochu a pružiny nedostane dážď a sneh.
 • A aké by mala mať trampolína rozmery? Záleží len na vašich preferenicách a pre koho je určená. Pre najmenšie deti sa hodí menšia trampolína – priemer odhadujeme zhruba okolo 96 cm. Na záhradu si potom môžete dovoliť aj väčší priemer (od cca 300 cm).

Detské ihrisko s pieskoviskom, šmykľavkou alebo hojdačkou

Detský záhradný domček či ihrisko poskytuje nepreberné možnosti zábavy. Väčšina záhradných architektov odporúča mať pre deti vyhradené miesto iba na hranie, kde sa budú môcť vyšantiť. Pri výbere dbajte najmä na bezpečnosť, ktorú najviac podporí vhodne zvolený materiál – my vrelo odporúčame drevo najmä vďaka jeho pevnosti, stálosti a nadčasovosti. Drevený domček na záhradu navyše môžete doplniť o veľké množstvo zábavných záhradných doplnkov. Čo rozhodne nesme na záhradnom ihrisku chýbať? Predsa detské pieskovisko a hojdačka na záhradu!

Pieskovisko je nevyhnutnou súčasťou každej záhrady

Deti milujú piesok, robenie báboviek aj stavbu hradov, tunelov a dráh pre autá. Detské pieskovisko môže byť súčasťou domčeka, pokiaľ ale na drevené ihrisko pre deti nemáte miesto, kúpte pieskovisko aspoň samostatne.

 • Najprv sa musíme zamerať na to, ako vybrať detské pieskovisko. Záleží čisto len na vašich preferenciách – vyberiete si detské pieskovisko so strieškou alebo bude súčasťou záhradného domčeka, či zvolíte prenosný stolček s pieskom?
 • Ak vyberiete detské pieskovisko drevené, tak musíte myslieť na údržbu – napríklad čím natrieť detské pieskovisko? Odporúčame vonkajšie akrylové farby, vosk alebo moridlo.
 • Keď deti odrastú, pieskovisko sa dá veľmi ľahko upcyklovať. Môžete z neho vyrobiť netradičnú záhradnú dekoráciu z dreva, lúku pre motýľov, či záhon, ktorý bude pýchou celého priestoru.

Hojdačka na záhradu pre každého neposedníka

Hojdačky k detskému ihrisku neodmysliteľne patria a zaistia detom zábavu na dlhé hodiny. Ak máte ihrisko, tak je najlepšie umiestniť hojdačky tam. Prečo hovoríme v množnom čísle? Verte, že súrodenci sa o jednu hojdačku nepodelia. Pokiaľ ihriskom nedisponujete, tak vám postačí silná vetva stromu.

Aké typy hojdačiek sú najpopulárnejšie?

 • Klasická drevená hojdačka pre nejmenších
 • Hojdačka na zavesenie s oceľovou konštrukciou
 • Hojdacia sieť
 • Závesné prútené kreslo
 • Drevená záhradná hojdačka, ktorá slúži aj ako  posedenie

Hry na záhradu pre deti

Pokiaľ deti už preskúmali každý kút záhrady a dostatočne sa vyšantili v drevenom záhradnom domčeku, potom prišiel čas na záhradné hry, ktoré sa tešia veľkej obľube pre svoju zábavnú funkciu, ale aj pre tú vzdelávaciu. Podporujú motorické schopnosti, posilňujú svalstvo a tiež učia deti správne spracovávať pocity z výhry alebo naopak prehry.

 • K niektorým hrám pre deti na záhradu dokonca nepotrebujete nič, okrem pár drobností a kreatívneho nápadu – čo tak skákať cez prekážky a cez gumu?
 • Guličky sú obľúbenou hrou nášho detstva, ale verte, že aj dnešné deti vedia prejaviť nutnú dávku súťaživosti, takže túto staronovú hru nepodceňujte.
 • Kreatívne tvorenie, na ktoré si doma netrúfate – skúste napríklad maľovanie na kamienky, tvorenie obrazov z kvetín alebo postavenie veže z drôtov, ktorá bude záhrade dominovať.
 • Stavanie domčekov pre zvieratká či lesných škriatkov – stačiť vám bude len pár drevených paličiek, kamienkov a lístia – možno sa sami vrátite do svojich detských fantázií.
 • Výroba vtáčej búdky, prípadne hmyzieho domčeka.

Aké hračky nemôžu na záhrade chýbať?

 • Záhradná hra kroket
 • Hádzanie krúžkov
 • Badminton
 • Najrôznejšie náradie – pre majstrov, ale aj to záhradné
 • Petanque
 • Hračky do piesku
 • Drevené magnetické rybičky (hodia sa do pieskoviska aj na trávnik)

Práca na záhrade učí deti zodpovednosti

Deti veľmi rady napodobňujú činnosť dospelých. Nebojte sa ich teda zapojiť do záhradných prác. Podporíte v nich zmysel pre zodpovednosť a prejavíte im svoju plnú dôveru. Za pomoci vhodného záhradného náradia pre deti im pomáhanie a starosť o pozemok pôjde ľavou zadnou. 

Akú prácu môžete deťom s pokojným srdcom zveriť?

 • Založte s deťmi vlastné zeleninové záhony – do takého záhonu sa vám bude hodiť najmä sléz, mrkva siata, hrášok fazuľa, nechtík lekársky a mnohé ďalšie nenáročné plodiny a bylinky.
 • Úspech oslavujú aj malé záhony s drobným ovocím.
 • S detským záhradným náčiním vám deti môžu pomôcť aj pri predpríprave záhonu, môžu napríklad okopávať, píliť alebo hrabať hlinu, a tie šikovnejšie aj niečo vysadiť.
 • Zalievanie záhonu je snáď najobľúbenejšiou detskou kratochvíľou v záhrade, pokiaľ to počasie dovolí, tak im túto radosť doprajte.

Na záver si dovolíme dať menšiu radu pre väčšiu bezpečnosť. Pokiaľ deti budete brať napríklad na záhradničenie, tak si dajte pozor na niektoré druhy rastlín, ktoré by mohli byť jedovaté. Ďalším magnetom je pre deti voda, takže aj v tomto ohľade sa majte na pozore. A ako máte vybavenú záhradu pre deti vy?

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Hola hola, škola volá! Už je ten najvyšší čas začať pomaly zháňať prázdne zošity, doplniť puzdro o novej písacie potreby a dovybaviť izbu Vášho školáka či študenta. V dnešnom článku prinášame pár nápadov na štýlovú výbavu, s ktorou budú Vaši potomkovia cool, či už budú v septembri sedieť v laviciach alebo sa učiť doma online.

Čítať článok

Svoje mamičke by sme mali prejavovať lásku a vďaku každý deň po celý život. Jeden deň v kalendári je však k tomu ako stvorený. Áno, reč je o Dňu matiek, sviatku, ktorý sa oslavuje v rôznych dňoch po celom svete a vychádza z rôznych tradícií. Všetky však majú spoločné uctievanie ženy, bohyne matky, ktorá nám […]

Čítať článok

Záhrada je pre deti tajomným zákutím, ktoré doslova nabáda k hrám plným fantázie. Vybavte si záhradu tak, aby detské hranie bolo čo najmenej deštruktívne a zároveň deti bavilo oveľa viac, než výdobytky modernej technológie. K záhrade pre deti neodmysliteľne patrí napríklad trampolína, pieskovisko, záhradný domček, ale aj hračky pre deti. Čo ďalšie by nemalo na […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.