Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Obrúsková technika decoupage pre začiatočníkov

V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na francúzsku metódu zdobenia najrôznejších predmetov: tzv. obrúskovú techniku alebo decoupage. Dočítate sa, v čom táto činnosť spočíva a ako sa dajú využiť napríklad výrobky II. akosti, alebo staršie predmety, ktoré by inak skončili v koši. S našim návodom zvládnu decoupage aj začiatočníci.

II. akosť a ako ju využiť?

V kategórii II. akosť sme pre vás pripravili tovar, ktorý plne nezodpovedá našim štandardom kvality. Je napríklad mierne poškriabaný z fotenia, čím sa ale nijako neznižuje jeho funkčnosť. Veľkou výhodou je samozrejme výrazne nižšia cena. Dokonale sa tak hodí k DIY technikám a inej práci s drevom. Aj my sme si pre obrúskovú techniku zvolili drevenú krabičku z II. akosti, pri ktorej sme si opravili poškodené veko a nášmu umeleckému zveľaďovaniu už nič nestojí v ceste.

Decoupage na drevenú krabičku

Metóda decoupage [dekupáž] je veľmi populárnou technikou zdobenia predmetov (najčastejšie drevených, ale používa sa napríklad aj na sklo) obrúskom. Z obrúska je možné vystrihnúť iba jednotlivé motívy, alebo ho použiť celý. Na veľmi jednoduchú decoupage drevenej krabičky sa pozrite v našom návode.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Čo budeme potrebovať

Drevenú krabičku

Trojvrstvové farebné obrúsky 

Lepidlo na obrúskovú techniku

Štetce na nanášanie lepidla

Lak (bezfarebný a riediteľný vodou)

Nožnice

Postup

 1. Drevenú krabičku očistíme od prípadných nečistôt a prachu.
 2. Z obrúska oddelíme len vrchnú farebnú časť, ktorú následne budeme používať.
 3. Krabičku natrieme veľmi tenkou vrstvou lepidla na decoupage. 
 4. Priložíme obrázok vystrihnutý z obrúska (my sme použili dokonca celý obrúsok) a potom jemným štetcom veľmi opatrne uhladíme. V tejto chvíli musíme byť naozaj veľmi opatrní, pretože obrázok namočený v lepidle je krehký a ľahko sa pretrhne.
 5. Necháme kratučko zaschnúť a po zaschnutí obrázok prelakujeme bezfarebným vodou riediteľným lakom. 
 6. Ak chcete mať obrázkom potiahnutú celú časť, potom môžeme pokračovať a rovnaký postup aplikujeme na zvyšnú časť krabičky.

TIP NA ZÁVER: Lepidlo na decoupage môžete pokojne nahradiť lepidlom na tapety, ktoré je výrazne lacnejšie. Takto vyzdobený predmet skvele poslúži ako originálny darček pre vašich najbližších – napríklad ku Dňu matiek.

Na čo sa dá metóda decoupage využiť?

Najvhodnejším podkladovým materiálom sú samozrejme drevené výrobky, ale dá sa využiť na mnohé iné materiály. Nižšie pridávame pár nápadov:

Upcyklácia drevených výrobkov

Upcyklácia je pojem, o ktorom je v poslednej dobe veľa počuť. Ide vlastne o premieňanie starších výrobkov, alebo výrobkov horšej kvality, na výrobky vylepšené, či slúžiace na úplne iný účel, než na aký boli pôvodne vyrobené.

Aké umelecké a upcyklačné metódy je možné na drevené krabičky, drevený nábytok a výrobky z dreva všeobecne využiť?

 • Maľovanie na drevo
 • Dyhovanie
 • Decoupage (obrúsková metóda)
 • Krakelovanie – túto zaujímavú metódu nám sprístupnila naša milá zákazníčka Jana. Presný postup a ďalšiu inšpiráciu nájdete na našom Pintereste.
 • Rytie do dreva
 • Vypaľovanie do dreva
 • Opaľovanie dreva
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ČistéDřevo.cz (@cistedrevo_cz)

Dnes tradične na Slovensku oslavujú sviatok všetky mamičky. Drevená krabica s vekom vyzdobená metódou decoupage skvele poslúži ako originálny darček pre vašu mamičku na poslednú chvíľu.

Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Blíži sa jeden z najobľúbenejších detských dní, ktorý začína sezónu letného času zaliateho slnkom a zábavou. Viete, o čom je reč? Predsa o Dni detí. A my pre vás máme skvelý tip na tvorivú činnosť, ktorá nadchne malých aj veľkých – maľovanie na drevené auto. Jednoduchý DIY postup poteší aj rodičov, pretože tak môžu recyklovať […]

Čítať článok

Dnes sa spoločne pozrieme na veľmi jednoduchú výrobu drevených krabičiek. Váľajú sa vám občas doma prebytočné dosky alebo iné kusy dreva a je vám ich ľúto vyhodiť či spáliť? Aj zo zvyškového dreva je možné vyrobiť peknú krabičku, ktorú môžete využiť na najrôznejšie spôsoby. Čo budeme potrebovať Odrezok dosky podľa potreby (cca 10 cm výška) […]

Čítať článok

Jarná očista Po zime stúpa potreba zaistiť telu dostatok minerálov a živín, ktoré sa výrazne podieľajú na regenerácii nášho tela, ale aj zrýchlení metabolismu. Prirodzene nám chýba slniečko, ale aj prísun vitamínov. V zime je strava všeobecne bohatá na tuky a sacharidy a na jar sa to môže prejaviť napríklad únavou alebo prechladnutím. A ako […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.