Máte otázku? +421 220 570 841 (Po-Pia 7:30 - 15:30)

Ako vyčistiť a zrenovovať drevený nábytok?

Vďaka správnej údržbe vydrží drevený nábytok aj niekoľko desaťročí. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na zaručené tipy na čistenie nábytku, ale aj prípadnú renováciu. Tiež sa dozviete, na čo si dať pri čistení pozor a ako pečovať o nábytok aj s minimom čistiacich prostriedkov.

Čistenie dreveného nábytku

Drevo sa pýši vysokou odolnosťou a pevnosťou, bola by ale škoda nechať ho len tak ležať skladom, aby sa naň prášilo. Neošetrovaný nábytok veľmi skoro zajde a stratí svoje kúzlo.

Ako by malo vyzerať správne čistenie

Oprašujte drevené produkty čo najčastejšie. Prach sa totiž na vzduchu môže meniť na usadeniny, ktoré často drevený nábytok poškriabu. Dlhodobo usadený prach navyše môže zmeniť farbu dreva a čistenie je potom oveľa namáhavejšie. Na utieranie nám bude stačiť len navlhčená handrička a prípadne prostriedok určený na ošetrovanie dreva a drevených povrchov (nie laminátov), či univerzálny umývací prostriedok.

Na čo si dať pozor

 • Spreje a leštidlá na drevo sa môžu navzájom krížiť (a to aj iba zvyšky napríklad z minulého leštenia) a zmeniť tak farbu dreva aj trvalo poškodiť povrch.
 • Veľakrát sa radí leštiť nábytok iba olivovým olejom – ten ale zbytočne priťahuje prach a na povrchu sa nepekne rozotiera. 
 • Používajte len jeden typ alebo značku prípravku na drevo.
 • Nikdy drevený povrch neošetrujeme klasickými čistiacimi prostriedkami určenými napríklad do kúpeľne alebo kuchyne. To radšej použite teplú mydlovú vodu a povrch rýchlo zotrite, aby sa nestihla vsiaknuť do dreva.

Netoxická domácnosť, alebo použi to, čo máš doma

Ako už bolo spomenuté vyššie, príliš chemických prípravkov drevu nesvedčí a používanie rôznych typov prípravkov na čistenie alebo leštenie dreva dokonca povrchom škodí. Vedeli ste ale, že použiť môžete aj obyčajné veci z domácnosti, ktoré tiež dobre poslúžia? Navyše môžete ušetriť nejakú tú korunu, ale tiež sa vyhnete množeniu plastického odpadu.

Čo z domácnosti môžeme použiť?

 • Teplá voda s mydlom nám na základné čistenie bohato postačí.
 • Zmes olivového oleja, alkoholu, octu a citrónovej šťavy dokáže nenásilne oživiť prirodzenú farbu dreva.
 • Jedlá soda a citrón sú ideálne na znečistený povrch.
 • Pri jemnom znečistení stačí aj zriedený ocot a následné ošetrenie včelím voskom.
 • Na ryhy, škrabance a mierne poškodenie sa často používa terpentín, prípadne aj zahriata vazelína (môžete ju napríklad do nábytku “zažehliť”).

Renovácia dreveného nábytku

Pokiaľ chcete, aby nábytok vyzeral stále skvele, tak aj pri vhodnej údržbe a čistení sa skôr alebo neskôr budete musieť vrhnúť aj na renováciu.

Proč renovovat dřevěný nábytek?

Nábytok z dreva má svoje osobité čaro a potenciál dobre slúži aj niekoľko desiatok rokov. Vďaka svojej kreativite navyše vykúzlite originálne kúsky, ktoré nikde inde nenájdete. Nehovoriac o osobnom vzťahu, ktorý môžete mať k starej skrini po babičke, či prvému spoločne kúpenému jedálenskému stolu. Renováciou tiež ušetríte oveľa viac peňazí, než keby ste kupovali nábytok nový. Zaujímavou alternatívou je aj to, že staré kúsky možete upcyklovať, tzn. že z jednej veci vytvoríte kúsok slúžiaci na úplne iný účel ako bol pôvodne určený (napr. zo stoličky sa dá spraviť kvetináč, z dverí zaujímavá dekorácia na záhradu…).

Renovácia v troch jednoduchých krokoch

Kvalitný nábytok z dreva s prehľadom zvládne aj používanie niekoľkých generácií. Samozrejme sa v priebehu rokov nezaobídeme bez občasnej renovácie. Pozrite sa na ľahký návod.

 1. Najprv musíme dôkladne obrúsiť starý náter. Môžeme použiť elektrickú brúsku, šmirgľový papier s nižšou zrnitosťou aj drôtenú kefu.
 2. Nedokonalosti a uštipnuté kusy dreva opravíme použitím tmelu. Po zaschnutí obrúsime šmirgľovým papierom, ale teraz v čo najvyššej zrnitosti, aby sme dosiahli hladný povrch.

Teraz už prichádza na rad povrchová úprava, dnes môžeme čerpať zo širokej škály farieb na drevo. Pokiaľ sa rozhodneme pre najčastejšie používaný náter, tak určite nemôžeme prehlúpiť. Na zachovanie prírodného vzhľadu sa odporúča používať prírodné vosky. Záleží teda čisto len na vašich preferenciách.

Aké originálne pracovné techniky je možné pri renovácii použiť?

 • Patina – originálny spôsob, ako obliecť truhlicu, alebo príborník po babičke do úplne nového hávu.
 • Maľovanie na nábytok – môžete popustiť uzdu svojej fantázii a vytvoriť tak umelecké diela.
 • Tapetovanie – zvládnu aj začiatočníci.
 • Krakelovanie – starožitný ráz sa dostáva opäť do módy.
 • Opaľovanie – veľmi lacná a ľahká údržba nábytku sa najviac hodí do exteriéru, ale originalita opaľovaného dreva je stále častejšie vyhľadávaná aj interiérovými dizajnérmi.

Aký drevený nábytok sa na renováciu hodí?

 • Renovácia drevených stoličiek vám vykúzli úplne nový kúsok nábytku.
 • Drevené komody sú ideálnym materiálom pre prácu s drevom.
 • Drevený stôl sa ľahko opracováva.
 • Drevený príborník po babičke ešte spraví veľkú parádu.
 • S drevenou truhlicou si môžete pekne pohrať a popustiť uzdu svojej fantázii.

Ošetrenie dreveného nábytku

Po vyčistení dreva nezabúdajte na základnú ochranu. Drevo by sa malo pokryť ochrannou vrstvou, ktorá nielenže odpudzuje prach, ale chráni drevený nábytok pred poškriabaním, nečistotami a čiastočne aj manuálnym poškodením. Najúčinnejším produktom na výsledné leštenie je vosk.

Ako postupovať pri leštení voskom?

 • Do plátienka zo 100% bavlny vložíme vosk na drevený nábytok o veľkosti golfovej loptičky.
 • Nejakú dobu hnetieme, kým vosk nezmäkne.
 • Traz zmäknutým voskom v plátienku potierame nábytok.  Pozor – vždy trite len malú časť. Pripravte sa na to, že táto práca vám chvíľku potrvá. 
 • Prebytočný vosk zotrieme mäkkou handričkou.
 • Následne kus dreveného nábytku vyleštíme handričkou, jelenicou, alebo kúskom jahňacej vlny.
 • Pre vyšší lesk nanesieme aj dve vrstvy vosku.
 • Takto navoskovaný povrch udržujeme oprašovaním špeciálnou prachovkou z jahňacej vlny.

Úd

 • Údržba dreveného nábytku by sa nemala podceňovať, pretože konečný výsledok a originálny masívny nábytok za tú námahu rozhodne stoja. Vedeli ste napríklad, že viditeľne drevené povrchy z dreva majú na našu myseľ aj telo pozitívne účinky? Bolo by preto škoda, vymeniť drevené výrobky či nábytok z dreva za iný materiál. Aj staršie kusy vám totiž môžu robiť radosť ešte dlhú dobu.
Michaela Hodorová
Autor Michaela Hodorová

Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Ďalšíe podobné články

Vedeli ste, že táto logická a starobylá hra je v skutočnosti zjednodušená krajina, na ktorej zvádzajú boj dve malé armády? Okrem zábavného charakteru však šach dodnes spravádza výrazná symbolika, legendy, história, ale aj množstvo matematiky a kontroverzných dohadov. Šach v historických prameňoch Do našej krajiny sa dostal šach v 11.storočí zrejme od talianskeho kupca. Okrem […]

Čítať článok

Káva je synonymom pre nápoj šťastia. Všetci ju milujú málokto dokáže povedať nie ľahodnej šálke tohto povzbudzujúceho nápoja. Na kvalitu kávy si ľudia dnes potrpia už oveľa viac ako kedysi a čerstvo zomletá káva sa tak dostáva do popredia záujmu.

Čítať článok

Chcete učiteľkám vyjadriť uznanie za ich celoročnú prácu s vašimi deťmi, radi by ste ale darčeku vdýchli individualitu? Domáca výroba, ktorá vo vhodnom prevedení aj pekne vyzerá, dá vyučujúcemu najavo, že ste si dali naozaj záležať. Bylinková soľ v štýlovej koreničke Tiež stále premýšľate, aké korenie použiť? Bylinková soľ vám v mnohom uľahčí rozhodovanie. S […]

Čítať článok

Prihláste sa k odberu špeciálnych akcií a noviniek

Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.