Máte otázku? +421 220 570 841

Vychytávky, bez ktorých sa nezaobídete pri grilovaní

Grilovanie k letu patrí rovnako ako napríklad opaľovanie, kúpanie a výlety do prírody. Občas vám tiež príde, že všetka tá príprava a následný kuchársky taniec je až príliš namáhavý? V nasledujúcom článku nájdete tipy, vychytávky, ale aj rady, ako si grilovanie uľahčiť a najmä užiť.

Čo vám uľahčí prípravu pokrmov

Záhradné aj balkónové grilovanie sa rozhodne nezaobíde bez kvalitného náčinia:

 • kliešte na grilovanie
 • kompletný set na grilovanie
 • teplomer pre dokonalú prípravu mäsa
 • najrôznejšie grilovacie mriežky a rošty na ryby, klobásky a mnohé ďalšie
 • nosič fliaš môže skvele slúžiť aj na najrôznejšie marinády a dochucovadlá, ktorými je možné pokrmy v priebehu potierať drevenou maslovačkou
 • servírovacia doska na odnos pokrmov od grilu (skvele izoluje teplo)

Čo nevšedného v lete grilovať

Ste gurmáni a máte radi, keď pohostíte svojich hostí a rodinu niečím netradičným, kde môžete naplno prejaviť svoje kulinárske schopnosti? Pokiaľ už vás omrzeli grilované pstruhy a krkovička, či rebrá na všetky možné spôsoby, máme pre vás zopár skvelých tipov na originálne pokrmy.

 • Grilovaný ananas, božské figy a dokonca aj vodný melón – grilované ovocie ocenia aj deti, ale ja ho napríklad môžem vrelo odporučiť k syrom gréckeho typu aj chudému mäsu.
 • Grilované toasty – opäť nevšedný zážitok ocenia deti aj dospelí, s náplňou sa dá totiž krásne vyhrať.
 • Morské plody – vôbec sa toho nemusíte báť, príprava je jednoduchá a efekt ohromujúci.
 • Vegetariánske burgre (napríklad z čiernej fazule a čili alebo červenej repy) – osobne odskúšané aj na zarytých mäsožrútoch.
 • Plnená grilovaná zelenina – v horúcom dni sa jedná o úplnú jednotku.
 • Bruschettu ocenia najmä tí najväčší hladoši.
 • Pečená mrkva s bryndzou a mätou je stálica v našich receptoch na grilovanie a všetkých milo prekvapí a väčšinou zmizne ako prvá.

Servírovanie v drevenom duchu

Vaše vymazlené pokrmy si zaslúžia dôstojné miesto, ktoré im pristane. Servírujte na servirovacom podnose, štýlovej servírovacej tácke, alebo veľkej drevenej doske a uvidíte, že aj hostia budú milo prekvapení jednoduchosťou a rustikálnym nádychom, ktorý ku grilovaniu bez debaty patrí.

Nesmieme zabudnúť ani na dôležitý pitný režim. Dáte prednosť nosičom na pivo alebo veľkej sklenenej nádobe na pitie? Riad z dreva má navyše veľkú výhodu – skvele izoluje teplo a ešte lepšie vyzerá. Niekto by dokonca dal ruku do ohňa za to, že jedlo, na ktoré sa používa drevený príbor, jednoznačne aj lepšie chutí. Vyskúšate to?

Čištění po grilování

Pokiaľ sa rozhodnete pre drevené servírovanie a drevený riad, tak vyvstáva otázka, ako sa o drevené výrobky dobre starať a najmä ich vyčistiť. Možno vás to prekvapí, ale riad z dreva ako je napríklad drevená misa, drevený tanier, alebo kliešte na grilovanie a mnohé ďalšie, možno ľahko vyčistiť pomocou jedlej sódy a citrónovej šťavy. Ostatne pozrite sa na video, kde sme čistenie vyskúšali za vás. Mastnota z drevených výrobkov potom pôjde dole jedna báseň. Samotný gril potom rozhodne neumývajte vodou a už vôbec nie akýmkoľvek saponátom (napríklad jarou), použite špeciálnu kefu, ktorou gril vrátane mriežok dôkladne vyčistíte.

Ako na upratovanie po grilovaní

Následné upratovanie po grilovaní všeobecne patrí k tým najmenej obľúbeným činnostiam (aspoň u mňa). S drevenými debničkami to ale bude hračka. Do drevenej debničky totiž môžete vložiť všetky vaše vyčistené grilovacie vychytávky a potrebné náčinie a pri ďalšom hodovaní len debnu z dreva vytiahnete a máte všetko okamžite po ruke a nemusíte nič zložito hľadať. Prútený kôš, drevená tácka alebo podnos zase skvele poslúži na odnášanie špinavého riadu a pohárov.

Pokiaľ hľadáte inšpiráciu na recepty, záhradné aj grilovacie vychytávky, tak navštívte náš Pinterest. Pinujte s nami!

Michaela Hodorová
Michaela Hodorová
Písanie, drevo a kreativita sú mojou skrytou vášňou. Mojou úlohou je odovzdať čitateľom čo najviac rád, inšpirácií a návodov z oblasti drevených výrobkov, vybavenia domácnosti a práce s drevom.

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/hosting/cistedrevo.cz/blog/wp-content/themes/cistedrevo/parts/instagram.php on line 21
Strážte si zaujímavé rady a tipy zo sveta drevotvorby.
Buďte s nami súčasťou prírody.